آبشار سنگان را بهتر بشناسید

آبشار سنگان یکی زیبایی های طبیعت ایران در اطراف شهر تهران است. در زمستان، یخ زدن قطره‌های آبی سبب شکل‌گیری استالاگمیت‌های یخی در بخش پایینی آبشار می‌شوند. برخی مواقع، ارتفاع این استالاگمیت‌ها به بیش از ۴۰ متر می‌رسد و علی‌رغم هشدارهای متعدد، برخی افراد از آنها بالا می‌روند! اگرچه در تابستان به خاطر هوای گرم و نبود باران، جریان آب تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند، اما آبشار سنگان هم‌چنان یکی از بهترین آبشارهای ایران و مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی است.

اردیبهشت کجا یریم؟

آدرس آبشار سنگان

تهران- میدان کوهسار- جاده سولقان- حدود ۵۰۰ متر بعد از سولقان- دست چپ خروجی سنگان

یکی از دیدنی های روستای سنگان، رودخانه ای به همین نام است که از مجاورت آن می گذرد. وجود این رودخانه، فضایی با صفا و سرسبز را در اطراف روستا ایجاد کرده است. باغ های میوه فراوان، دیگر ویژگی این روستا هستند. در واقع شغل بیشتر مردم روستای سنگان باغداری است. از جمله محصولاتی که در این باغ ها کاشته می شوند می توان به گردو، آلبالو، گیلاس، هلو و زرد آلو اشاره کرد. سفر به سنگان در تمام فصول زیبایی خاص خود را دارد. در این روستا جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارند که بدون شک مهم ترین آن ها آبشار سنگان است. در ادامه این آبشار زیبا را معرفی خواهیم کرد.

در مناطق شمال غربی این روستا، آبشاری پر آب به نام سنگان قرار گرفته است. آبشار سنگان در دامنه های قله پهنه حصار قرار دارد. بسیاری از کوه نوردانی که به منظور فتح این قله پای در مسیر آن می گذارند، لحظاتی را در کنار این آبشار استراحت می کنند. آبشار سنگان حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد و از بالای صخره ای مرتفع به زمین صخره ای پایین دستش سرازیر می شود. آب این آبشار پس از عبور از کنار باغات روستا و سیر آب کردن آن ها، به رودخانه کن می ریزد. در فضای مجاور این آبشار، می توانید مکان های صاف و بسیار مناسبی را برای اتراق و حتی کمپینگ پیدا کنید. چند فضای غار مانند کوچک هم با فاصله کمی از آبشار در سمت چپ آن قرار دارند.

امکانات مورد نیاز برای بازدید از آبشار سنگان

وسایل مورد نیاز برای بازدید از آبشار سنگان شامل کوله سبک یک روزه، کفش مناسب مثل نیم‌بوت یا کفش ساق بلند، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، لیوان و ظروف غذای غیر یکبار مصرف (برای رعایت مقدماتی‌ترین اصول حفاظت محیط زیست)، لوازم بهداشتی شخصی، زیرانداز انفرادی، قمقمه آب و فلاسک چای انفرادی، دوربین عکاسی، سوت، غذای مناسب و هد لمپ با باطری مناسب می‌شود.

دیدگاه شما