آبشار کبودوال

خانه » مکان » آبشار کبودوال

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال یکی دیگر از جلذبه های طبیعی خارق العاده کشور عزیزمان در استان گلستان است. تنها آبشار خزه ای ایران، ابشار کبودوال است.

آبشار کبودوال علی آباد کتول در دامنه کوه هارون و در اعماق دره‌ای جنگلی قرار دارد. این آبشار که در هشت کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر علی آباد کتول واقع شده است، حدود ۴۸ کیلومتر با گرگان فاصله دارد. شهر علی آباد کتول، یکی از معتدل‌ترین شهرهای ایران است که به‌دلیل قرار گرفتن در منطقه پست و کم ارتفاع و همچنین موقعیت جغرافیایی آن در کنار چند تپه، جنگل و دو دهنه کوهستانی، آب و هوایی منحصربه‌فرد و فوق‌العاده دارد. فاصله تهران تا آبشار کبودوال، 460 کیلومتر است و برای رسیدن به آن، باید حدود هفت ساعت رانندگی کنید.

آبشار کبودوال تنها از چشمه بالادست خود سرچشمه می‌گیرد؛ چشمه‌ای که از دل زمین و در ارتفاعات به بیرون می‌جوشد و در مسیر خود هیچ منبع آبی دیگری از جمله رودخانه دائمی یا فصلی متشکل از آب‌های سطح زمین، وارد آن نمی‌شود. به همین دلیل آب این آبشار، زلال، شفاف و قابل شرب است و آبشار کبودوال، پاک‌ترین آبشار ایران نام دارد. ارتفاع این آبشار 12 متر، عمق حوضچه دو متر و وسعت منطقه قابل‌استفاده گردشگری آن 550 متر است. آبشار کبودوال با توجه به مشخصه‌های متمایز خود مانند خزه‌ای بودن، کیفیت آب، پوشش غنی گیاهی و جانوری در سال 1394 به‌عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مسیر دسترسی به آبشار کبودوال

برای رسیدن به آبشار کبودوال باید خود را از شهر گرگان به علی آباد کتول برسانید؛ مسیری 40 کیلومتری در جاده گرگان – بجنورد (جاده 22) که حدود 40 دقیقه زمان می‌برد. سپس راه خود را به‌سمت جنوب شرق شهر و جاده کمربندی ادامه دهید تا به جاده کبودوال برسید. پس از عبور از سد خاکی زرین گل و طی کردن حدود 4.5 کیلومتر راه به عوارضی کبودوال می‌رسید که باید هزینه ورود به جاده را در آن بپردازید. حدود 500 متر پس از عوارضی، با محل پارک خودروها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به آبشار کبودوال

در فصل بهار و تابستان  این آبشار دارای سرسبزی منحصر به فردی در اطراف ابشار می باشد و هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *