مثلث برمودای ایران کجاست؟

خانه » مکان » مثلث برمودای ایران کجاست؟

مثلث برمودای ایران کجاست؟

کویر ریگ جن همان مثلث برمودای ایران است که در این مقاله پرده از اسرار آن برمیداریم تا بهتر آن را شناخته و خیال سفر به آن را از سر بیرون کنید!

کویر ریگ جن (ریگ زار یا شن زار) که با نام مثلث برمودای ایران خوانده می شود، از مناطق بکری است که در ایران واقع شده است. موقعیت جغرافیایی دقیق این کویر در غرب و جنوب غربی دشت کویر، جنوب استان سمنان، جنوب شرقی گرمسار، شمال انارک، شرق منطقه حفاظت ‌شده کویر و غرب جندق واقع شده است. این کویر که تا سال ها پیش کسی از وجود آن اطلاعاتی نداشت، دارای مساحتی حدود 3800 کیلو متر مربع است. هرچند درباره وسعت این کویر هنوز ابهاماتی وجود داشته و حتی در نقشه نیز تا چند سال پیش نامی از این منطقه برده نشده بود.

کویر “ریگ‌جن” از صعب‌العبورترین نواحی دنیا، منطقه کویری و پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است که از عجایب ایران هم به حساب می‌آید. مردم محلی معتقدند این سرزمین نفرین شده است و ارواح پلید و شیاطین در این سرزمین اسرارآمیز حکومت می‌کنند و به همین دلیل هر که پا به ریگ‌جن می‌گذارد بلعیده می‌شود و دیگر باز نمی‌گردد! اما شاید برایتان عجیب باشد که بدانید این روزها ریگ‌جن تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری ایران شده و تورهای گردشگری هرازچندگاهی به این کویر سوزان و بلعنده سفر می‌کنند. سرزمینی که اگر پایتان را به آنجا بگذارید خواهید دید که تا شعاع پنجاه کیلومتری‌تان هیچ جنبده‌ای وجود ندارد!

با این تفاسیر خیلی تعجب آور نیست که در نزدیکی کویر ریگ جن روستایی وجود ندارد و تا کیلو متر ها جنبنده ای در آن به چشم نمی خورد، دلیل آن را هم می توان این موضوع دانست که از قدیم الیام هیچ مسافر و کاروانی این مسیر را برای رفت و آمد خود انتخاب نمی کرده است.

از ویژگی ها و خصایص مثلث برمودای ایران که بگذریم به سر درون آن و همچنین شایعاتی که درباره آن در بین مردم پراکنده شده می رسیم. اهالی و مردمی که در نزدیکی کویر ریگ جن زندگی می کنند، معتقدند که این کویر خطه ای نفرین شده است و شیاطین و ارواح پلید در آن زندگی و حکومت می کنند. بعضی از مردم روستا های اطراف از بلعیده شدن بستگانشان در این منطقه می گویند، اما امروزه همه می دانند که علت کشته شدن این افراد اجنه و شیاطین نبودند و علت همان فرو رفتن در باتلاق های نمکی، تپه های شنی روان و گل است.

همه این‌ها که گفتیم، دلایل کافی را برای سفر نکردن به ریگ‌جن پیش پایتان می‌گذارد؛ اما با همه این اوصاف اگر باز هم در سرتان هوای ماجراجویی است، پس به این نکته توجه کنید که اگر در کویرنوردی تازه‌کارید به هیچ عنوان ریگ‌جن را به عنوان نخستین تجربه کویرنوردی خود انتخاب نکرده چون حضور در این کویر به تجربه و دانستنی‌های زیادی نیاز خواهد داشت. حتی اگر هم حرفه‌ای هستید، حتماً گروهی به این منطقه سفر نمایید آن هم با یک تیم کاملا حرفه‌ای. شاید بپرسید با چه وسیله‌ای باید به سمت این کویر روانه شد؟ بهترین وسیله جیپ‌های سبک وزن است، اما فراموش نکنید که هر لحظه امکان گیر کردن و گم شدنتان در کویر ریگ‌جن وجود دارد. پس باید از همه امکان‌های نرم‌افزاری مثل نقشه‌های دقیق و GPS که قبلا تمام مسیرهای عبور از ریگ‌جن روی آن مشخص شده، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *