کوه های رنگارنگ ایران

خانه » مکان » کوه های رنگارنگ ایران

کوه های رنگارنگ ایران

کوه‌های رنگین کمانی ایران یکی از جاذبه‌های کمتر شناخته شده و از عجایب کشور عزیزمان به شمار می‌رود در شهر ماهنشان از استان زنجان قرار گرفته است. که مواد معدنی بسیاری در آن یافت می شود و باعث شده که کارخانه های معدنی زیادی در آن تاسیس شود. آلا داغ لار یا همان کوه های رنگی، سبب شده رنگین کمان زیبایی بر روی زمین شکل گیرد. این کوه های آلا داغ لار زنجان در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه به زنجان واقع شده اند.

چرا تپه های آلا داغ لار رنگی هستند؟

این کوه های رنگی تنها در نقاطی از دنیا مانند ژئو پارک ژانکی در چین و کوه های آسانیگ در پرو هستند. طبق تحقیقاتی که زمین شناسان بر این کوه ها انجام داده اند، قدمت و زمان تشکیل این کوه ها را به حدود 15 میلیون سال پیش تخمین زده اند که وجود حوضچه های مختلفی از رسوبات آهن و همچنین تغییر املاح به علل گوناگونی از جمله زنگ زدگی، واکنش دادن با اکسیژن و … در زمان شکل گرفتن این کوه ها، باعث شده که رنگ های جذاب و متعددی در بستر این کوه ها به وجود آید.

تفریح در کوه های آلا داغ لار

این مکان جزو جاهایی است که می توان برای گردش و تفریح به آن رجوع کرد و با پیاده روی در آن حس اینکه در سیاره ای دیگر در حال قدم زدن هستید به شما دست خواهد داد. عکس گرفتن و فیلم برداری کردن از این مناظر و روستاهای نزدیک آن باعث می شود، لذت سفری دلپذیر را تجربه کنید. در بعضی جاهای کوه آبراهه هایی وجود دارد که جلوه این کوه های رنگی در آب چند برابر شده و وجهه ی پر شکوهی را در برابر دیدگان همگان به رخ می کشد.

 

 

کوه و تپه‌های رسی آلا‌داغ‌لار، کوه‌های رنگارنگی به رنگ‌های قهوه‌ای، سبز، قرمز، زرد، نارنجی و سفید هستند که وقتی بارندگی می‌شود و خاک رس این کوه‌ها خیس می‌شود، چشم‌اندازی بسیار دیدنی خلق می‌کنند که برای عکاسی بسیار زیبا هستند. این جاذبه زیبا از نزدیکی میانه شروع می‌شود و تا مسیر اهر به تبریز ادامه پیدا می‌کند.

بهترین زمان بازدید کوه های آلا داغ لار زنجان

این کوه ها و تپه ها در تمام ایام سال زیبا هستند و هر زمان که به دیدن آن ها بروید با مناظر بکر و شگفت انگیزی روبرو خواهید شد زیرا اگر در زمان آفتابی بودن هوا به آنجا بروید آفتاب با تلالوی خود جلوه بی نظیری به آن داده و اگر موقع پائیز و زمستان به دیدار این کوه ها بروید باران و برف طور دیگر نمای آن را زیبا کرده است.

اگر به دنبال عجیب ترین جاذبه های گردشگری هستید نیازی نیست با هزینه‌های گزاف به کشورهای خارجی سفر کنید. در همین سرزمین خودمان جاذبه‌هایی وجود دارد که شاید هر کدام در یک کشور دیده شود اما ما همه را یکجا داریم! برای مشاهده دیگر عجایب کشور عزیزمان به لینک‌های زیر مراجعه نمایید:

ساحل سرخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *