آبشار یخی کجاست؟

خانه » مکان » آبشار یخی کجاست؟

آبشار یخی کجاست؟

اگر شخصی ماجراجو هستید و زیبایی های طبیعت شما را شگفت زده می کند به شما توصیه می کنیم به بازدید آبشار یخی بروید.

ابشار یخی تقریبا در تمام فصول سال یخ زده است و یخ آن در ماه‌های تیر و مرداد، فقط چند ساعت در روز آب می‌شود! آبشار یخی در ارتفاع 5100 متری سطح دریا و بخش جنوبی کوه دماوند قرار گرفته است و برای بازدید از آن باید عازم استان مازندران و شهرستان آمل شوید. این آبشار، 7 تا 12 متر ارتفاع و 3 متر عرض دارد.

آبشار یخی در روستای نوا قرار گرفته است. روستای نوا یکی از توابع لاریجان است که حدودا 80 کیلومتر با آمل فاصله دارد و برای رسیدن به آن از تهران حدود 2 ساعت و نیم زمان لازم است.

مسیر دسترسی به آبشار یخی نوا

برای اینکه به روستای نوا برسید باید بعد پلور و خروجی روستای لاریجان و رینه مسیر خود را ادامه بدهید و بعد از حدود 200 کیلومتر از رستوران سالاری خروجی نوا را می‌بینید. سپس باید میسر نوا را حدود 5 کیلومتر ادامه بدهید تا به جاده باغ فرعی برسید که به آبشار یخی منتهی می‌شود.

با توجه به موقعیت مکانی روستای نوا و آبشار بهتر است با ماشین شخصی به این‌جا بروید. همچنین درنظر داشته باشید که برای دیدن آبشار باید پیاده‌روی و حتی در قسمت‌هایی کوهنوردی کنید.

بهترین زمان برای سفر به نوا و دیدن آبشار یخی

چون آبشار یخی نوا در ارتفاع بسیار بالایی از سطح دریا قرار دارد سفر به آن در فصل‌های سرد سال توصیه نمی‌شود. مگر اینکه کوهنورد حرفه‌ای باشید و با برنامه‌ریزی و تجهیزات کامل به آن‌جا بروید.

اما اگر بعد از خواندن سطرهای قبل نگران این مساله شدید که اگر در فصل‌های گرم سال به منطقه سفر کنید ممکن است آبشار دیگر یخ زده نباشد، نگران نباشید. آبشار نوا در تمام فصل‌های سال یخ‌زده و قندیل بسته‌ است و شکل منحصر به فردش را حفظ می‌کند.

تنها در ماه مرداد و در اوج گرما هنگام ظهر آب باریکه‌هایی از آن جریان پیدا می‌کنند که پس از گذشت ساعتی دوبار یخ می‌بندند و آبشار به حالت همیشگی‌اش بر می‌گردد.

بنابراین بهترین زمان برای سفر به نوا همان فصل تابستان است و لازم نیست نگران آب شدن یخ‌های آبشار باشید. اما با توجه به ییلاقی بودن منطقه و آب و هوای خاص ارتفاعات حتما تجهیزات مناسب مثل کفش کوهنوردی، لباس گرم، بادگیر کیسه خواب در صورت برنامه برای شب‌ماندن و … را به همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *