تنگه کافرین

خانه » مکان » تنگه کافرین

تنگه کافرین

تنگه کافرین که به پوکت ایران معروف است یک تنگه 2 کیلومتری زیبا و خارقا لعاده است. تنگه کافرین در ارتفاع 700 متری از سطح دریا و در دل کوه های سر به فلک کشیده مانشت، دینارکوه و کبیرکوه قرار گرفته است.

تنگه کافرین در نزدیکی شهر بدره قرار دارد و از مهم‌ترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی ایلام نیز به شمار می‌رود. این تنگه که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر بدره، سه کیلومتری شمال شهرستان ولیعصر و در جاده ایلام به‌سمت دره شهر جای دارد.

جاذبه های تنگه کافرین

جای‌جای تنگه کافرین پر از اعجاز و شگفتی است و تا چشم کار می‌کند می‌توان زیبایی‌های طبیعت را دید. در یک کیلومتری ورود به این تنگه، برکه آبی به نام زمزم جریان دارد و در انتهای آن بقایای سدی به نام بره هله دیده می‌شود. جنگل‌های افسانه‌ای بلوط که مأمن و پناهگاه حیواناتی چون سنجاب ایرانی است، آبشار کافرین، غارهای متعدد مانند غار شداد، از دیگر هم جلوه‌های تماشایی این تنگه هستند.

چشم اندازی از سد و رودخانه سیمره را به نمایش گذاشته که نظاره آن برای هر توریستی لذتبخش می باشد. گفتنی است که تنگه کافرین را با نام های تنگ کافرین، تنگه شداد و تنگه کافری هم می شناسند. وقتی از بومیان منطقه در رابطه با دلیل نامگذاری این مکان سوال می کنیم، می گویند مقاومت مردم محلی در برابر حمله عرب ها سبب شده که این منطقه از جانب آن ها تنگه کافرین نامیده شود.

بهترین زمان سفر به تنگه کافرین

پیشنهاد می‌دهیم چنانچه قصد سفر به تنگ کافری را دارید با توجه به سرد بودن این منطقه در فصل‌های پاییز و زمستان؛ بهار و تابستان زمان مناسب است. طلایی‌ترین ماه‌ها نیز فروردین و اردیبهشت است؛ چراکه این منطقه از سرسبزی منحصربه‌فردی برخوردار است که علاوه بر دیدن طبیعت سرسبز، مناظر دلکش و چشم‌نواز و از نفس کشیدن در هوای مطبوع و پاک آن نیز خواهید لذت برد.

تفریحات تنگه کافرین

تفریح در میان صخره های مرتفع این منطقه حس و حال خاصی دارد. از جمله تفریحات مفرحی که در تنگه کافری موجب سرگرمی توریست ها می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قایقرانی: جریان آب رودخانه در میانه تنگه، قایقرانی را به مهم ترین تفریح این منطقه تبدیل کرده است. گردشگران می توانند با استفاده از کرایه قایق دل به آب بزنند و از شکوه و زیبایی های تنگه کافرین دیدن کنند.
  • عکاسی: عکس گرفتن از مناظر بی بدیل و خیره کننده تنگه از دیگر دلایلی است که گردشگران را راهی این مکان شگفت انگیز می کند.
  • ماهیگیری: ماهیگیری از فعالیت های محبوب ایرانیان است که در این منطقه هم انجام می شود. گردشگران این امکان را دارند که در صورت همراه داشتن لوازم ماهیگیری در رودخانه سمیره ماهیگیری کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *