آبشار آسیاب خرابه کجاست؟

خانه » مکان » آبشار آسیاب خرابه کجاست؟

آبشار آسیاب خرابه کجاست؟

آبشار آسیاب خرابه در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر جلفا قرار گرفته است. شهر جلفا منطقه آزاد تجاری بوده و یک شهر عالی برای خرید اجناس خارجی است.

اگر این آبشار را از نزدیک ببینید، به‌سرعت متوجه خواهید شد که چرا به آن «آسیاب خرابه» می‌گویند. در حقیقت، در گذشته یک آسیاب آبی بزرگ در این منطقه وجود داشته است که حالا بخش‌های زیادی از آن تخریب شده و دیگر کاربردی ندارد؛ از این رو، مردم این آبشار را «آسیب خرابه» می‌نامند. آبشار آسیاب خرابه تقریبا 5 کیلومتر با روستای مینجان آباد فاصله دارد.

آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است. در نزدیکی آبشار ، یک آسیاب آبی وجود دارد که دارای 10 متر ارتفاع و محوطه ی 200 متر مربعی است. این آسیاب در گذشته مورد استفاده مردم قرار می گرفته است . در گذر زمان قسمت های زیادی از آن تخریب شده و کاربرد خود را از دست داده است. وجود این آسیاب باعث شده تا این منطقه به آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی ” خراب دییرمان ” است.

آبشار آسیاب خرابه در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر جلفا قرار گرفته است. شهر جلفا منطقه آزاد تجاری بوده و یک شهر عالی برای خرید اجناس خارجی است.

اگر این آبشار را از نزدیک ببینید، به‌سرعت متوجه خواهید شد که چرا به آن «آسیاب خرابه» می‌گویند. در حقیقت، در گذشته یک آسیاب آبی بزرگ در این منطقه وجود داشته است که حالا بخش‌های زیادی از آن تخریب شده و دیگر کاربردی ندارد؛ از این رو، مردم این آبشار را «آسیب خرابه» می‌نامند.

آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی است. در نزدیکی آبشار ، یک آسیاب آبی وجود دارد که دارای ۱۰ متر ارتفاع و محوطه ی 200 متر مربعی است. این آسیاب در گذشته مورد استفاده مردم قرار می گرفته است . در گذر زمان قسمت های زیادی از آن تخریب شده و کاربرد خود را از دست داده است. وجود این آسیاب باعث شده تا این منطقه به آسیاب خرابه شهرت پیدا کند. نام این آبشار در زبان ترکی آذربایجانی ” خراب دییرمان ” است..

ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود 15 متر است. آب این آبشار از چشمه‌ای تأمین می‌شود که از کوه کیامکی، یکی از کوه‌های بلند منطقه دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می‌گیرد. آبشار بعد از سرازیر شدن از لابه‌لای گیاهان آبزی و خزه‌ها، به یک رشته جویبار که در ته دره جریان دارد می‌پیوندد و به‌سمت شمال جاری می‌شود. علاوه بر این، در سمت راست دره آبشارهای کوچک و بزرگ دیگری نیز دیده می‌شود که ریزش آن‌ها موسیقی زیبایی از طبیعت را به گوش می‌رساند.

مسیر دسترسی به آسیاب خرابه جلفا

برای رسيدن به آسیاب خرابه جلفا بايد از جاده مرند-جلفا به هادی شهر یا همان علمدار گرگر بروید. در سه راهی هادی شهر، به‌سمت راست بپیچید. بعد از عبور از يک جاده خاكی در نوار مرزی ايران و جمهوری آذربايجان و گذر از جاده‌ای فرعی، به دره‌ای باصفا می‌رسيد که آسیاب خرابه در آن قرار دارد.

بهترین فصل بازدید از آسیاب خرابه

منطقه‌ای که آبشار آسیاب خرابه جلفا در آن واقع شده است، در فصل تابستان هوای دلپذیر و خنکی دارد و در فصل‌های بهار و تابستان می‌تواند مقصدی مناسب برای سفر و گردش باشد. در فصل پاییز نیز طبیعت و محیط رنگارنگ آبشار فرصت مناسبی برای ثبت تصاویر زیبا و به‌یادماندنی است؛ اما شاید زیباترین تصویر آبشار آسیاب خرابه را در فصل زمستان بتوان دید. هنگامی که آب این آبشار به‌دلیل سرمای شدید یخ می‌بندد، منظره‌ای رویایی و چشم‌نواز را به وجود می‌آورد و ارزش تحمل سرما برای دیدن این منظره را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *