جاذبه های شهر وان ترکیه

خانه » مکان » جاذبه های شهر وان ترکیه

جاذبه های شهر وان ترکیه

وان  (VAN) شهری در شرق ترکیه است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که یکی از آن‌ها گربه‌های کمیاب هستند که به طور جالبی در اطراف دریاچه وان زندگی می‌کنند. گربه‌های وان دارای چشم‌های کنجکاو با رنگ‌های متفاوت هستند – یکی، کهربایی و یکی، آبی و عجیب‌تر، علاقه زیادی به شنا در دریاچه وسیع وان دارند.

جدا از گربه‌های عجیب و غریب، وان به تاریخ ریشه‌دار خود می‌بالد که به 5000 سال قبل از میلاد می‌رسد. تمدن ها و پادشاهی های مختلف تاریخ وان را شکل دادند – اورارتویی، ارمنی، بیزانسی، سلجوقی و عثمانی.

هر یک از این دوران سازه های قابل توجهی مانند قلعه وان (اورارتویی) و کلیسای صلیب مقدس (ارمنی) بر جای گذاشت. طبیعت همچنین شهر وان را با دریاچه ای برکت داده است که بزرگترین حجم آبی ترکیه است.

کارهایی که باید در وان انجام دهید و ببینید

موزه وان

موزه وان در شهر خوش آب و هوای وان آثاری را در خود جای داده است که مربوط به دوران مهم تاریخ ترکیه – دوران پیش از تاریخ، دوره اورارتویی و ترک عثمانی است. یکی از بخش‌های جالب موزه وان، بخش نسل‌کشی است که از آن با قتل‌عام‌های خونینی که در منطقه رخ داده است، آشنا می‌شوید.

موزه به بخش های مختلف تقسیم می شود. در حیاط داخلی الواح به خط میخی و استیل های حکاری وجود دارد. در حیاط سنگ قبرهای اورارتویی با کتیبه‌هایی وجود دارد. در سطح پایین سفال های سفالی، جواهرات طلای اورارتویی و مصنوعات برنزی و در سطح بالایی سفال های بیشتری، سکه های باستانی و نسخه های خطی قرار دارند.

ارگ وان

مشرف به ویرانه های شهر 3000 ساله اورارتو، قلعه سنگی عظیمی به نام ارگ وان قرار دارد. ارگ وان که بین قرن‌های 9 و 7 قبل از میلاد ساخته شده است، بزرگترین قلعه سنگی است که از سنگ بازالت (پایه) و آجرهای گلی برای مناطق اصلی ساخته شده است.

در مجاورت ارگ، برج سردور قرار دارد که کتیبه‌هایی از آغاز پادشاهی باستانی اورارتو را بر خود داشت. این کتیبه به سه زبان فارسی باستان، بابلی و ایلامی توسط خشایارشا بزرگ در قرن پنجم قبل از میلاد نوشته شده است. در طول هزاره، کتیبه از تمام عناصر باقی مانده است و در وضعیت عالی قرار دارد.

جزیره اختمار وان

افسانه ها می گویند که نام این جزیره از عشق متولد شده است. مردی بود که عاشق دختری از جزیره شد. او هر شب از دریاچه وان عبور می کرد تا او را ببیند و سپس یک بار در برابر خشم طوفان جان سالم به در برد، اما قایقش غرق شد و در حالی که با امواج سهمگین می جنگید، دختر تامار را صدا می کرد: “آخ تامار”

جاذبه اصلی این جزیره، کلیسای جامع ارامنه صلیب مقدس است که قدمت آن به سال 915 باز می گردد. معماری کلیسا قابل توجه است، اما قابل توجه تر، آثار هنری روی دیوارهای خارجی آن است که صحنه هایی است که از کتاب مقدس برداشته شده است.

به شما توصیه می کنم مقاله زیر را هم مطالعه کنید:

چگونه با قطار به ترکیه سفر کنیم؟

کلیسای صلیب مقدس

کلیسای صلیب مقدس به زیبایی در بالای کوه جزیره آقتامار که توسط دریاچه وان احاطه شده است قرار دارد. کلیسای صلیب مقدس که بین سال های 915 و 921 توسط معمار ارمنی تردات مندت ساخته شد، بزرگترین جاذبه جزیره است.

 

این نه تنها اهمیت دین برای جزیره، بلکه اهمیت عمیق هنر و فرهنگ را نیز منعکس می کند. کلیسا تحت یک سری بازسازی قرار گرفته بود که سال 2005 جدیدترین آنها بود. هنوز هم سنگ‌های توفای قرمز زیبایی را که از معادن جزایر مجاور حمل شده‌اند، پیدا خواهید کرد و هنوز چیزهای زیادی برای قدردانی از نقاشی‌های دیواری داخل کلیسا وجود دارد. نمای بیرونی آن با کنده کاری هایی تزئین شده است که تصاویری از صحنه های کتاب مقدس را نشان می دهد.

قلعه هوساپ وان

قلعه هوساپ، قلعه قرون وسطایی باشکوهی بر روی صخره‌ای در ساحل رودخانه هوساپ ساخته شده است. در افسانه های محلی آمده است که معمار قلعه، مرد کرد محمودی سلیمان، توسط مقامات قطع شد تا دیگر نتواند قلعه دیگری بسازد که رقیب هوسپ باشد.

قلعه هوساپ که در سال 1643 ساخته شده است به دو قلعه بیرونی و درونی تقسیم می شود. چهل برج از قلعه بیرونی که دارای یک مسجد و چندین آبادی است محافظت می کنند. از سوی دیگر، قلعه داخلی به صورت استراتژیک در قله رخنمون قرار دارد. دارای سه حیاط دیواری است که بیشتر به دو طبقه تقسیم می شود. سطح پایین جایی است که خانه های نگهبانی، باروها و ورودی قرار دارند، در حالی که سطح بالایی دارای کیوسک مشاهده است.

کائوستپ وان

پادشاهی باستانی اورارتو به خاطر قلعه های مهیبش شناخته شده است که یکی از آنها Cavustepe است که برای سردوری دوم ساخته شده است. درست به شکل قلعه های اورارتویی، Cavustepe، همچنین به عنوان “Sardurihinili” (شهر ساخته شده توسط Sarduri) شناخته می شود، از سنگ های تراش خورده ساخته شده است. به دژهای پایین و بالا تقسیم می شود که دارای چندین ساختمان است.

قلعه بالا دارای معبدی است که به افتخار خدای هالدی ساخته شده است. از سوی دیگر، قلعه پایین دارای کارگاه ها و انبارهای غلات و شراب در سال های قدیم است. معبد دیگری در مجموعه Cavustepe وجود دارد که برای خدای Irmushini ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *