ونیز ایران کجاست؟

خانه » مکان » ونیز ایران کجاست؟

ونیز ایران کجاست؟

شهر ونیز ایتالیا را که دیده اید ما هم در کشور عزیزمان همچین جاذبه جالبی را برای بازدید و تجربه داریم.

تالاب شادگان یک تالاب بین‌المللی است که عمده آب خود را از رودخانه جراحی تامین می‌کند و در میان روستای صراخیه (سراخیه) و رگبه جریان دارد.

روستای صراخیه در میان این تالاب قرار دارد و برای گشت و گذار از کوچه‌های آن مانند شهر ونیز ایتالیا باید از قایق استفاده کنید. چون این روستا روی رودخانه شکل گرفته است. شما باید در ورودی روستا سوار قایق شوید. در ایستگاه ورودی قایق‌های زیادی برای رفت و آمد دیده می‌شود. تردد این قایق‌ها هم به جذابیت روستا افزوده است. هنگامی که در حال عبور از کوچه‌های صراخیه هستید خانه‌های سنتی آن در کنار آب حتما برایتان جذاب خواهند بود. این خانه‌ها از نی و خشت و گل ساخته شده‌اند و اهالی این روستا همچنان به‌صورت سنتی زندگی می‌کنند.

معماری روستای صراخیه بسیار جالب توجه بوده و می‌توان گفت نمونه‌های آن را در جهان کمتر دیده شده است. خانه‌ها در روستای صراخیه با خشت، گل و نی ساخته شده است. روستایی که 90 خانوار دارد و مردمش با زبان عربی صحبت می‌کنند و دشداشه (لباس بلند عربی) می‌پوشند. تنها وسیله رفت و آمد در صراخیه، قایق یا بلم است و همین دلیل سبب شده تا این روستا را با نام ونیز ایران بشناسند. اگر به این روستا بروید، متوجه افراد محلی می‌شوید که با قایق‌های پارویی و قایق‌های موتوری می‌خواهند شما را به دل تالاب ببرند که می‌تواند تجربه‌ای متفاوت برایتان باشد، دیدن یک روستا و خانه‌های روستایی در دل تالاب، دیدن پرندگان بومی کم نظیر و برخی پرندگان در خطر انقراض جهانی همچون عقاب تالابی خالدار، عقاب دریایی دم سفید، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، اردک مرمری، عروس غاز، اکراس آفریقایی و پلیکان پا خاکستری که متاسفانه هنوز شکار می‌شوند. اردک مرمری تنها در تالاب شادگان زیست می‌کند و در جای دیگری از جهان وجود ندارد. بنابراین آنها که به پرنده نگری علاقه دارند می‌توانند سری هم به این تالاب بزنند. گذر از کنار نی‌های سبز داخل تالاب نیز در کنار شنیدن صدای آرام آب برایتان جذاب خواهد بود. یکی از جاذبه های دیگر این شهر خرید ماهی با قیمت ارزان است. شغل بیشتر مردم صراخیه ماهیگریاست.

مسیر دسترسی به ونیز ایران

برای رفتن به این روستا باید در بزرگراه اهواز به آبادان بروید. در سه راه دارخوین باید مسیر را به سمت شرق در جاده شادگان ادامه داد. از این نقطه تا صراخیه 12 کیلومتر مسیر در پیش است. فاصله کلی صراخیه تا مرکز استان(اهواز) تقریباً 80 کیلومتر است. اگر از گرما و آفتاب سوزان جنوب گریزان هستید بهتر است در زمستان و پاییز به صراخیه سفر کنید. اگر فرصت کافی برای گردش دارید، پیشنهاد می‌کنیم با قایق به روستاهای ساحلی و جزیره‌ای این تالاب هم سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *